EU uvodi veliki registar pacijenata?
Europski prostor za zdravstvene podatke – EHDS, donijet će velike uštede zdravstvenim sustavima diljem EUm kao dio digitalne transformacije, najavila je povjerenica za zdravstvo Europske komisije, Stella Kyriakides.
EU će uspostaviti pravni okvir za zaštitu zdravstvenih podataka, na način da bi se oni mogli koristiti samo za Europskim prostorom za zdravstvene podatke također se uspostavlja čvrst pravni okvir za uporabu zdravstvenih podataka za istraživanje, inovacije, javno zdravlje, oblikovanje politika i regulatorne svrhe. Svrha takvih velikih baza podataka bila bi omogućiti znanstvenicima analizu veće količine podataka, usporedbe ishoda liječenja po zemljama i regijama, te u konačnici smanjiti troškove, kako nepotrebnih pretraga, tako i neučinkovitih terapija. Dugoročno, pojašnjavaju iz Europske komisije, jačala bi i otpornost zdravstvenih sustava.
COVID pokazao važnost brze razmjene podataka
Na primjeru pandemije COVID-a posljednjih se godina izravno pokazala važnost dostupnosti i razmjene takvih podataka, kada su znanstvenici globalno, gotovo u realnom vremenu, imali uvid u pojedine procedure, načine i ishode liječenja.
“Podacima će se pristupati u skladu sa strogim mjerama zaštite sigurnosti i privatnosti i oni će biti pravo blago za znanstvenike, istraživače, inovatore i oblikovatelje politika koji rade na pronalasku novih načina liječenja kojima se spašavaju životi”, pojasnila je povjerenica Kyriakides.
Podacima bi pristup imali znanstvenici, javne institucije ali i farmaceutska industrija, pod strogo reguliranim uvjetima i samo uz dozvolu regulatornih tijela. To u prijevodu znači da će svaka država morati osnovati posebno tijelo za digitalno zdravstvo, koje bi sudjelovalo u razvoju međunarodne digitalne infrastrukture.
Kad ne možemo sami, EU će nas natjerati da uspostavimo registre
Za Hrvatsku, koja nema registre pacijenata a time niti uspješno praćenje ishoda liječenja, ovo bi mogla biti prava prilika za zdravstvenu reformu, koju niti jedna vlada dosad nije imala snage pokrenuti.
Podaci bi, ističu u EK, bili anonimizirani, dok će pacijenti svojim osobnim podacima u elektroničkom obliku moći jednostavno pristupiti, podijeliti ih sa zdravstvenim radnicima i definirati tko može imati uvid u njihove osobne podatke.
Kako bi sve zemlje razvijale međusobno kompatibilne sustave i zajednički format, Europska je komisija odvojila 12 milijardi eura, dok bi EHDS unutar 10 godina trebao donijeti 11 milijardi eura uštede, a potencijalno spasiti i milijune života.