
Sestre i liječnici ocijenili najbolje hrvatske bolnice
Po istraživanju Hrvatske komore medicinskih sestara, bolnica "Hrvatski ponos" iz Knina najbolje je ocijenjena u Hrvatskoj po kvaliteti upravljanja, dok je u kategoriji KBC-ova i kliničkih bolnica po kvaliteti upravljanja najbolji KBC Osijek. Popularno znana kao Zarazna bolnica, Klinika "Dr. Fran Mihaljević dobila je najbolje ocjene u kategoriji specijalnih bolnica.
U istraživanju provedenom krajem 2024. sudjelovalo je više od 3000 medicinskih sestara i tehničara. Rezultati pokazuju visoku razinu nezadovoljstva zbog preopterećenosti, niskih plaća i loših uvjeta rada – čak 81 posto sestara osjeća se premoreno, a samo 14 posto zadovoljno je plaćom.
Ppredsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS) Mario Gazić usporedio je rezultate i s nedavno objavljenim istraživanjem među liječnicima, te zaključio kako je u manjim bolnicama zadovoljstvo s kvalitetom upravljanja puno bolje.
Istraživanje ističe i nekoliko zabrinjavajućih tvrdnji - četvrtina ispitanih planira napustiti profesiju ili poslodavca u idućih godinu dana, a problem dodatnog opterećenja onih koji ostaju, kao i nepriznavanje stečenih kvalifikacija izazovi su koje će Ministarstvo zdravstva očito morati početi rješavati.
Ovo istraživanje HKMS-a nadovezuje se na istraživanje Hrvatske liječničke komore provedeno u istom razdoblju, kada je 4356 bolničkih liječnika ocjenjivalo upravljanje i uvjete rada u općim i specijalnim bolnicama u Hrvatskoj. Liječnici su ocijenili Specijalnu bolnicu za ortopediju Biograd na Moru kao ustanovu s najkvalitetnijim upravljanjem i najboljim uvjetima rada u Hrvatskoj, dok su drugo i treće mjesto po upravljanju zauzele požeška Opća županijska bolnica i lovranska Klinika za ortopediju. Kad je riječ o uvjetima rada, nakon biogradske, najbolje su rangirane zagrebačke Klinika za dječje bolesti i Klinika za psihijatriju Vrapče.
Na liječničke ocjene reagirala je i Udruga poslodavaca u zdravstvu (UPUZ), tvrdnjom da su takve rang-liste nevjerodostojne i populističke i da mogu dovesti građane do pogrešnih zaključaka o kvaliteti zdravstvene skrbi u pojedinim ustanovama. Ističu kako takva istraživanja nemaju vjerodostojne kriterije.