Čak 9 od 10 građana ne zna što je PSA test - znate li vi?

Čak 93 posto građana nije čulo za PSA test i ne zna čemu služi, pokazalo je istraživanje Ipsosa provedeno krajem travnja ove godine, a na inicijativu Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate (HDBRP). Riječ je o jednostavnoj krvnoj pretrazi koja u nekoliko minuta otkriva povišene vrijednosti PSA, prostata specifičnog antigena koji ukazuje na promjene u prostati. Budući da rak prostate nema simptoma u ranom stadiju, veliki broj slučajeva otkriva se tek u poodmakloj fazi, kada su mogućnosti liječenja ograničene, a prognoze lošije. Liječnici, ali i udruga bolesnika stoga apeliraju na preventivne preglede koji izravno povećavaju šansu potpunog izlječenja karcinoma prostate.

Otkrivanje bolesti na vrijeme, u ranoj fazi, ključno je za spašavanje i očuvanje kvalitete života oboljelih. Nažalost, u Hrvatskoj se građani još uvijek nedovoljno odazivaju na preventivne preglede, te se slabo informiraju o načinima prevencije. Pozivamo stoga i građane, posebno muškarce starije od 55 godina, da razgovaraju s liječnikom o prostati i obave ovu jednostavnu pretragu. Osim neinformiranosti, tu su i strah, stigma te uvjerenje da pregled nije potreban ako nema nikakvih simptoma. Zato su ovakve edukativne akcije, gdje građani izravno mogu razgovarati s oboljelima, ali i liječnicima, od velike važnosti da se čuje poruka - rak prostate gotovo je uvijek izlječiv ako se otkrije na vrijeme”, ističe Velimir Korak, predsjednik Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate.

Rak prostate treći je najčešći zloćudni uzrok smrti u muškaraca u Hrvatskoj, nakon raka pluća te raka debelog i završnog crijeva, a u Europi od njega svake godine oboli čak 450 tisuća muškaraca. Iako je rak prostate gotovo u potpunosti izlječiv ako se otkrije u ranom stadiju, u Hrvatskoj i dalje od ovog karcinoma godišnje umire 800 muškaraca.

Hrvatska je u veljači prošle godine među prvima u Europi pokrenula Posebni program za probir i rano otkrivanje raka prostate usmjeren na muškarce u dobi od 55 do 69 godina koji nisu ranije bolovali od raka prostate i nisu radili PSA test u posljednjih godinu dana. Iako su povišene vrijednosti PSA otkrivene kod 10 do 12 posto testiranih, odaziv na daljnje pretrage, bio je izrazito slab. Najznačajniji rizični čimbenik za obolijevanje od raka prostate je dob - tumor se pojavljuje gotovo isključivo kod muškaraca starijih od 40 godina, a rizik od obolijevanja znatno se povećava nakon 50. godine. Također, muškarci s obiteljskom poviješću raka prostate izloženi su povećanom riziku od razvoja bolesti. Simptomi, koji se javljaju tek u kasnijem stadiju, često su nespecifični i lako se mogu zamijeniti s drugim, manje ozbiljnim stanjima poput upale ili dobroćudnog povećanja prostate, zbog čega je njihovo prepoznavanje otežano.

Među najčešćim znakovima koji se mogu javiti u ranijim fazama bolesti su učestalo mokrenje – posebno noću, otežano mokrenje, bol i pečenje prilikom mokrenja, slab ili prekinut mlaz urina te prisutnost krvi u urinu ili sjemenu. U poodmaklim stadijima bolesti mogu se javiti i drugi simptomi, poput iznenadne i stalne boli u kostima koja traje najmanje dva tjedna, najčešće u području kralježnice, zdjelice, donjeg dijela leđa, kukova ili nogu. Ove bolove može pratiti i značajan gubitak tjelesne težine. Ako se rak proširi na pluća, mogu se pojaviti i respiratorni simptomi poput kašlja i otežanog disanja. Neplanirani gubitak težine također je jedan od općih znakova napredovanja bolesti”, upozoravaju iz HDBRP.